Jak zrobić własne środki czystości?

Szukasz tanich i ekologicznych sposobów na sprzątanie mieszkania? W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, dotyczące sprzątania starymi i sprawdzonymi metodami, które stosowały jeszcze nasze prababcie i babcie. Praktyczne porady, które tutaj znajdziesz, są skuteczne, a do tego zdrowe i ekologiczne.

Środki chemiczne do czyszczenia takich powierzchni, jak lustra, okna czy sedesy, które możesz kupić w sklepach z chemią gospodarczą, wbrew pozorom mogą być bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia. Wywierają też negatywny wpływ na środowisko naturalne. W tych samych sklepach możesz też kupić środki, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a w swoim składzie poza naturalnymi składnikami zawierają wyłącznie zbędne barwniki oraz drażniące substancje zapachowe. Co więcej, po tych wszystkich środkach czystości pozostają liczne kolorowe buteleczki, których często nie można już wrzucić do pojemników na odpady selektywne. Może warto poznać kilka przepisów na środki czystości domowej roboty?

Jak zrobić własne środki czystości?

Ocet na straży czystości Twojego domu

Sklepowe środki czystości mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, które wywołują takie skutki uboczne, jak pokrzywka czy podrażnienia błon śluzowych. Liczne badania wskazują, że tego typu środki chemiczne mogą być też odpowiedzialne za powstawanie nowotworów oraz alergii. Jeżeli chcesz cieszyć się czystym domem, ale jednocześnie zadbać o zdrowie swoje i rodziny, to warto zmienić środki czystości sklepowe na te ekologiczne.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją fascynującą przygodę ze środkami czystości własnej roboty, to koniecznie musisz wypróbować…ocet! Ten naturalny odkamieniacz i doskonały środek czystości pomoże Ci wyczyścić każdą powierzchnię w Twoim domu. Jeśli chcesz zrobić z octu ekologiczny płyn do mycia szyb i luster, to wystarczy, że zmieszasz go wraz z wodą w proporcji 1:1,5. Możesz też wedle uznania dodać do takiej mieszanki olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Z kolei, jeśli Twoim największym problemem w łazience jest kamień np. na słuchawce prysznicowej, to możesz wykorzystać ocet jako odkamieniacz. Wystarczy dodać na każdy litr wrzącej wody pół szklanki octu i do przyrządzonego roztworu włożyć rozkręconą słuchawkę.

Przeczytaj również:  Malowanie frontów mebli kuchennych krok po kroku

Soda oczyszczona – agentka do zadań specjalnych

Do mycia armatury łazienkowej, zlewów oraz wanien przyda Ci się przepis na pastę do czyszczenia. Aby ją wykonać, potrzebne Ci będzie pół szklanki sody oczyszczonej, szklanka wody oraz dwie łyżki octu. Taka mieszanka usunie też pleśń w Twojej łazience. Dzięki niej pozbędziesz się też nalotu na płytkach pod prysznicem, kamienia i rdzy. Taka domowa pasta jest o wiele bezpieczniejsza dla Twojego zdrowia, ponieważ w odróżnieniu od sklepowych środków czystości nie zawiera chloru oraz fosforu.

Soda oczyszczona sprawdzi się też doskonale do przyrządzenia środka do czyszczenia piekarnika oraz proszku do prania. Aby przygotować mieszankę do piekarnika, wymieszaj szklankę sody oczyszczonej z dwiema łyżeczkami soli. Do takiej mieszanki dodaj gorącej wody, dzięki której z tych dwóch prostych składników uzyskasz pastę czyszczącą. Jeśli chcesz zrobić własny proszek do prania, to rozsyp trzy szklanki sody oczyszczonej na blaszce i wstaw na około 30 minut do piekarnika, rozgrzanego do 30 stopni. Ostudzoną sodę wymieszaj z 150 gramami mydła. Taką mieszankę dodatkowo włóż do blendera. Gotowy proszek przesyp do słoika.