Keramzyt budowlany. Jak ocieplić podłogę na gruncie?

Szukając odpowiedniego ocieplenia podłogi na gruncie, najczęstsza rozterka dotyczy wybieranego materiału. Zazwyczaj pada na styropian w połączeniu z folią, piaskiem i betonem. Trzeba jednak przyznać, że to niestandardowe propozycje dają najlepsze efekty. Być może nie przyszło Ci to do głowy wcześniej, ale jednym z kruszców chętnie wykorzystywanym przez ludzi z ekonomicznym podejściem do życia, jest właśnie keramzyt budowlany. Wszystkie jego zalety zmieszczą się już pod Twoim domem!

Dlaczego wybrać keramzyt budowlany?

Keramzyt jest lekkim ceramicznym kruszywem o właściwościach termoizolacyjnych – jest zarówno ognioodporny, jak i mrozoodporny. Całkowicie niepalny i odporny na niskie temperatury, jest również niezwykle wytrzymały jeśli chodzi o wilgoć – poddaje się mu jedynie zewnętrzna warstwa kruszywa, podczas gdy wewnętrzna pozostaje zamknięta na wpływ wody. Utrzymywaniu termoizolacyjności sprzyja paroprzepuszczalność – możliwa dzięki porowatej strukturze keramzytu.

Keramzyt budowlany jest też odporny na grzyby i pleśnie, które zwyczajnie nie mają pożywki – kruszywo jest bowiem wolne od czynnych składników organicznych, a do tego szybko wysycha. Brak wartości odżywczych w keramzycie odstrasza też gryzonie – efekt ten wzmacnia szorstka struktura zewnętrzna, nieprzyjazna zwierzętom. Jako, że keramzyt budowlany jest kruszywem ceramicznym, jest też odporny na związki chemiczne. Ma też dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż styropian czy wełna mineralna – oba tworzywa są chętnie używane w celu ocieplenia fundamentów.

Jak ocieplić podłogę keramzytem budowlanym?

Keramzyt budowlany nie wywiera negatywnego wpływu ani na glebę, ani na rośliny – dlatego jest idealnym kruszywem do wykorzystania przy ociepleniu domu. Wszystkie jego cechy sprawiają, że w dłuższej perspektywie z pewnością się to opłaci. Jego trwałość i wytrzymałość z pewnością predestynują je do tego, by stało się rozwiązaniem na lata.

Podłoga musi być ciepła – dlatego też wymaga użycia odpowiedniego izolatora. Na początku warto zatem usunąć warstwę humusu i oczyścić je, a następnie uzupełnić braki piaskiem. Już na początku trzeba pamiętać o zagęszczeniu podłoża, które dokonuje się przed i po ułożeniu keramzytu (warstwa około 40 cm). Nie warto robić tego w trakcie układania keramzytu. Można tego dokonać za pomocą  mechanicznej zagęszczarki płytowej lub ubijarki ręcznej – ta druga opcja będzie idealna dla powierzchni nie większych niż 40 m2 .

Przeczytaj również:  Desery z jesiennym klimatem

Na zagęszczony keramzyt budowlany nakłada się mieszaninę cementu, piasku i wody o gęstej konsystencji. Po dwóch pełnych dniach można spokojnie zająć się izolacją przeciwwilgociową, czyli nałożyć folie lub papę w dwóch warstwach. Kolejną warstwą jest wyrównanie betonowe, a nad nim wystarczy już tylko wyłożyć posadzkę. W ten sposób wykonana na gruncie podłoga z pewnością będzie stanowiła wysokiej jakości barierę termiczną i ochroni przed wilgocią.