Czy można samodzielnie zaprojektować swój ogród?

Zaprojektowanie własnego kawałka zieleni jest wbrew pozorom bardzo trudnym i pracochłonnym zadaniem. Wymaga ono od osoby, która projektuje ogród nie tylko kreatywności, lecz także logicznego myślenia oraz posiadania wysokich umiejętności planowania przestrzeni. Posiadając te wszystkie umiejętności, można zaprojektować ogród, który będzie długo cieszył oko.

Czy można samodzielnie zaprojektować swój ogród?

Projektowanie ogrodu

Proces projektowania ogrodu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wyznaczenie obszaru na ogród. Najlepiej jest to wykonać na kartce papieru, która będzie odzwierciedleniem całego projektowanego obszaru. Jednak najpierw na kartkę należy nanieść już istniejące elementy typu: dom ogrodzenie, brama wjazdowa, garaż oraz inne elementy, które nie będą usuwane. Ogród przydomowy musi być w ścisły sposób podporządkowany oczekiwaniom i potrzebą jego domowników. Nowe obiekty w ogrodzie należy nanieść na kartkę papieru tak, aby można było przystąpić do realizacji. Jednak trzeba pamiętać, by w projekcie uwzględnić jak najwięcej zieleni.

Stylizacja ogrodu

Pamiętać należy, aby projektowany ogród tworzył jedną spójną całość. Ogród powinien nie tylko komponować się z budynkiem, ale również z otoczeniem. Naturalnie można zastosować się do kilku stylistycznych porad, aby nie popełnić ogrodowego faux pas. Dlatego też czasem warto postawić na mniejszą różnorodność gatunków roślinnych w ogrodzie, aby ogród wyglądał elegancko. Naturalnie podczas zakupów roślin do ogrodu należy pamiętać o uwarunkowaniach klimatycznych oraz dostosowaniu ich do posiadanej gleby. Przy wyborze roślin należy pamiętać także o nasłonecznieniu czy ekspozycji terenu.

Projektowanie ogrodu

W przypadku braku czasu na prace ogrodowe warto zastosować małe drzewa i krzewy, które nie wymagają pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rabaty czy skalniaki z kwiatami pomimo swojego niewątpliwego uroku są bardzo pracochłonne.

Przeczytaj również:  Jesienne kawy