Farbowanie wełny naturalnymi metodami znane jest od wieków. W dawnych czasach szukano rozwiązań w otaczającej nas przyrodzie. Dzisiaj znajdują się one na sklepowych półkach lub stronach internetowych. Mimo wszystko, zdecydowanie warto sięgać po ekologiczne i w pełni naturalne produkty, które gwarantują niezrównaną jakość i wyjątkowy kolor farbowanych tkanin.
Dobór surowców – gwarancja efektu
Podstawową kwestią jest dobór surowca do farbowania. Zdecydowanie warto sięgać po 100% wełnę, którą znajdziesz tutaj: https://www.weavinggallery.com/pl/6-welna, ponieważ naturalne włókna znacznie lepiej poddają się procesowi farbowania. Co więcej, biodegradowalne przędze rozkładają się w glebie w ciągu kilku lat, uwalniając do niej cenne składniki odżywcze. To istotna kwestia, szczególnie dla osób ceniących sobie ekologiczne podejście do życia. Do farbowania świetnie sprawdzają się także mieszanki z dodatkiem naturalnych włókien, takich, jak jedwab czy kaszmir.
Nie bez znaczenia jest także dobór barwników. W szerokiej ofercie pod tym linkiem: https://www.weavinggallery.com/pl/10-farbowanie znajdziesz propozycje kwasowe i reaktywne. Barwniki kwasowe znane są jako te, które wytwarzają soczyste i intensywne kolory, z kolei reaktywne – utrwalane są chemicznie zamiast ciepłem wody. Pozwolą Ci uzyskać delikatne, pastelowe barwy.
Proces naturalnego farbowania
Proces farbowania zaczyna się już dzień wcześniej, kiedy to wełnę należy namoczyć w misce z wodą w temperaturze pokojowej, by wyeliminować powietrze z włókien. Tylko w ten sposób nitka odpowiednio przyjmie kolor. Podobnie jest z barwnikiem, który powinieneś zamoczyć w gorącej wodzie i także pozostawić na noc.
Następnego dnia należy go zagotować w garnku ze stali, ostudzić i odcedzić. W międzyczasie warto przygotować roztwór solny, by zagotować w nim wełnę. Pamiętaj, aby włókna wkładać jedynie do cieczy o pokojowej temperaturze, ponieważ zbyt gorąca – może spowodować sfilcowanie. Po wystygnięciu włóczki, należy ponownie ją zagotować, jednak tym razem w roztworze z barwnikiem. Zadbaj o równomierne rozłożenie nitek w garnku, tak aby nie zostały poplątane. Wraz z upływem godziny, włóczkę należy ostudzić i przepłukać wodą. Z pewnością uzyska już upragniony kolor.
Choć proces naturalnego farbowania wełny jest nieco pracochłonny to daje ciekawe, bardzo naturalne barwy, a kombinacji kolorystycznych jest naprawdę mnóstwo. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z farbowaniem – kolor może być troszeczkę niespodzianką. Z czasem nauczysz się odmierzać i obliczać ilość, a także natężenie barwnika, by uzyskać oczekiwany odcień.