Internet światłowodowy – co powinieneś wiedzieć?

Światłowodem nazywamy zamkniętą strukturę wykonaną z włókna szklanego. Wykorzystuje się ją do propagacji światła jako nośnika informacji. Korzystanie z takiego rozwiązania do transmisji danych gwarantuje dużą prędkość przesyłu. Większość metropolii ma dostęp do łącza światłowodowego. Co powinieneś wiedzieć o tej technologii?

technologia internetu światłowodowego

Krótka historia światłowodu

Dziś znamy światłowody głównie z roli jaką odgrywają w telekomunikacji. W XIX wieku technika światłowodowa kojarzona była jedynie ze sztuką iluminacji architektury. Nieco później pręty szklane znalazły zastosowanie w medycynie. Na początku XX wieku opracowano metodę przesyłania obrazów na potrzeby telewizji z użyciem matryc światłowodowych. Jednak dopiero w 2009 roku przyznano nagrodę Nobla Charlsowi K. Kao w dziedzinie fizyki „za przełomowe osiągnięcia w dziedzinie przesyłania światła na duże odległości”. Osiągnięcia te pozwoliły na rozwój współczesnego społeczeństwa informacyjnego. Cały czas opracowywane są coraz doskonalsze konstrukcje światłowodów. Znaczący udział w rozwijaniu technologii światłowodowej przypadł również polskim naukowcom z Laboratorium Technologii Światłowodów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej oraz Pracownia Technologii Światłowodów na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie.

Rodzaje światłowodów i ich działanie

Światłowód, dzięki wykorzystaniu fali świetlnej działa znacznie szybciej niż fale radiowe, dlatego prędkość Internetu jest większa. Wewnątrz przewodu znajduje się rdzeń, który umożliwia przesyłanie informacji, czyli wiązki światła o określonych parametrach. Można wyróżnić światłowody jednomodowe i wielomodowe. W pierwszym z wymienionych wiązka światła biegnie wzdłuż osi rdzenia. Po drodze nie ulega większym zniekształceniom. Światłowód jednomodowy jest bardzo cienki i ma kilka warstw powłoki zewnętrznej. Wielomodowy natomiast ma większą średnicę, dlatego wiązka światła odbija się od ścianek pod różnymi kątami. Wówczas powstaje dyspersja modowa, czyli rozmycie sygnału, co znacznie ogranicza zasięg transmisji lub jej szybkość.

Odpowiedni router

Społeczeństwo informacyjne wymaga coraz większej przepustowości łączy ze względu na większą ilość przesyłanych danych oraz rosnącą liczbę użytkowników Internetów. Odpowiednią prędkość zapewni nam dedykowany router do światłowodu. Urządzenia cechuje duża wydajność oraz wygodny, intuicyjny, interfejs opracowany w języku polskim, który umożliwia szybkie skonfigurowanie połączenia z Internetem.

Przeczytaj również:  Jestem alergikiem i chce mieć zwierzątko

Pracuj, oglądaj filmy i seriale, słuchaj muzyki czy audiobooków bez ograniczeń, tak jak lubisz. Wybierając urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę na prędkość i standard sieci jakie gwarantuje router. Zasięg sieci rozgłaszanej przez nasze urządzenie w dużej mierze zależy od ukształtowania budynku oraz tego z jakich materiałów został zbudowany. Chcąc rozszerzyć jego zasięg warto przemyśleć użycie wzmacniaczy, które pomogą nam w uzyskaniu wydajnego i szybkiego połączenia w różnych miejscach budynku oraz w jego pobliżu.