Znasz ten uciążliwy dźwięk, który nie pozwala Ci spać w nocy? Z chrapaniem zmaga się prawie połowa populacji kraju. Nie warto lekceważyć tej dolegliwości bo potrafi być niebezpieczna dla zdrowia. Podczas chrapania powstają bezdechy, które mogą powodować niedotlenienie mózgu, arytmii, nadciśnienia a nawet zawału. Jak zniwelować problem, który zagraża zdrowiu?
Pozycja
Mało kto wie, że istotna jest pozycja spania. Śpiąc na plecach potęgujemy chrapanie, warto więc zmienić ją na któryś bok. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych dźwięków, które zakłócają spokojny sen
Infekcje
W czasie grypy czy przeziębienia kiedy nasze drogi oddechowe nie są w pełni sprawne również może pojawić się chrapanie. Warto więc zabrać się porządnie za ich wyleczenie. Dzięki temu znów możesz oddychać normalnie.
Poduszka
Ważnym elementem jest także poduszka. Im wyżej masz położoną głowę tym bardziej zwężają się drogi oddechowe, co powoduje chrapanie. Śpij więc na płaskiej poduszce, która dostosuje się do kształtu Twojej głowy. Dzięki temu będzie Ci wygodnie i ograniczysz problem.
Używki
Jeżeli jesteś palaczem to mamy dla Ciebie złą wiadomość. Nikotyna powoduje zaleganie śliny w tchawicy i krtani, co utrudnia wydobywanie się z płuc powietrza. Przed spaniem warto zrezygnować z alkoholu, ponieważ powoduje wiotczenie mięśni i gardła. Podobnie działają leki nasenne i uspokajające.
Warunki
Oprócz poduszki i wygodnego łóżka ważne są warunki spania. Warto wywietrzyć pomieszczenie. Optymalna temperatura wynosi między 18 a 21 stopni. Warto też zwrócić uwagę na wilgotność, która powinna mieć między 40 a 60 procent. Wywietrzone miejsce do spania to lepszy oddech w nocy.
Preparaty
Na rynku mamy dostępny szereg różnych produktów, które ograniczają chrapanie. Nie zastąpi yto wizyty u specjalisty ale z pewnością na jakiś czas pomoże. Redukując oddech problem chrapania nie będzie Cię dotyczył. Warto także przetestować kilka praktycznych gadżetów ułatwiających oddychanie. Zwykle zakłada się je na nos. Sprawdzą się u osób, którym nie przeszkadza fakt, że podczas spania mają coś założone. Wybór jest szeroki, od nakładek na skrzydełka nosa aż po wielkie maski. Być może dzięki temu zniwelujesz swój problem.
Zabieg
Jeżeli Twój problem nie zniknie ie po zastosowaniu powyższych metod to z laryngolog może zaproponować przeprowadzenie zabiegu. Być może masz jakieś wady anatomiczne, których nie wyleczą leki. Polipy w nosie nie znikną niestety same, a one również bywają przyczyną chrapania. Jednym z powodów są również przerośnięte migdałki. Warto więc zastanowić się czy zabieg nie rozwiąże problemów raz na zawsze.
Jeżeli zaproponowane metody nie przyniosły zadowalających skutków czas udać się po fachową pomoc. Być może Twój problem leży na nieco innej płaszczyźnie i konieczna okaże się wizyta u laryngologa. Nie bagatelizuj objawów i rozwiąż swój problem już dzisiaj. Chrapanie poza tym, że jest uciążliwe dla Ciebie i Twojego otoczenia może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem.