Jak przygotować mieszkanie na wiosnę?

Wiosna to przede wszystkim czas, w którym wszystko wokół nas zaczyna pęcznieć, kwitnąć i jaśnieć. Od teraz budząc się o szóstej rano, nie zastanawiamy się, czy jeszcze trwa noc, czy może już dzień. Za oknem coraz częściej widzimy słońce i… zacieki, plamy i kilkucentymetrowy brud po całej zimie. Tak, tak poza całym swoim urokiem zmiana sezonu to także dobry moment na odgruzowanie i odkurzenie naszego mieszkania. Poniżej dowiesz się jak najlepiej zorganizować swoje wiosenne porządki.

Spójrz w górę

Najpierw zobaczysz korony drzew, a potem słońce. Zrób to samo w domu, a Twoim oczom ukarze się paromiesięczna warstwa kurzu. Właśnie dlatego nasze wiosenne porządki warto zacząć od samej góry. Wytrzyj wszystkie żyrandole, najwyższe półki szafek i karnisze. Choć każdy z nas na co dzień stara się utrzymać jak największy porządek, trudno dostępne miejsca zazwyczaj zostawiamy na później. Zmiana sezonu to idealny pretekst, żeby w końcu pozbyć się wstydliwego brudu i cieszyć się czystym pomieszczeniem. Poza tym wypierz firanki oraz dokładnie umyj wszystkie okna. Jeśli zauważasz dość duże zabrudzenia, ogromną pomocą okazuje się ocet, który pomoże Ci w usunięciu kłopotliwych plam.

Sprawdź szafki

Możesz zacząć od garderoby i powycierać wszystkie szuflady, szafki i półki przy okazji porządkując ubrania. Niepotrzebne rzeczy poskładaj i pochowaj do kartonów. Dzięki temu szukając ulubionego wiosennego żakietu, nie będziesz musiała przebijać się przez morza zimowych swetrów. To także świetny pretekst do tego, by bliżej przyjrzeć się zawartości naszej szafy. Zastanów się, czy któreś z ubrań nie należy wyrzucić lub oddać oraz czy Twoja szafa jest w pełni przygotowana na nowy sezon. Pamiętaj również o butach. Wyczyść i dokładnie zakonserwuj ulubione zimowe obuwie, aby mogło Ci posłużyć również za rok.

Przeczytaj również:  Jak spać krótko i się wyspać?

Tę samą czynność możesz wykonać w kuchni. Przejrzyj wszystkie szafki, sprzątnij rozsypane przyprawy i sprawdź daty przydatności zalegających konserw. W końcu krótko po wiośnie zaczynamy sezon kiszenia i konserwowania, dlatego dobrze zawczasu zrobić miejsce.

Jak przygotować mieszkanie na wiosnę?

Kanapy i dywany

Oczywiście każdy z nas na co dzień stara się utrzymać swoje mieszkanie w jak największym porządku. Jednak kilka razy do roku warto zafundować wszystkim naszym meblom dogłębne czyszczenie. Zacznij od dokładnego odkurzenia sofy, oraz w razie potrzeby, zastosuj specjalne środki do czyszczenia. Jeśli masz taką możliwość, po odkurzeniu dywanów wytrzep je na dworze i powieś na świeżym powietrzu. W tym czasie możesz umyć podłogi oraz wywietrzyć dom. W sezonie jesienno-zimowym niemal codziennie korzystamy z kaloryferów, dlatego dobrze zafundować naszemu mieszkaniu trochę świeżego powietrza.

Odśwież wystrój

Jeśli uporasz się już z największymi zabrudzeniami, postaw na zmianę charakteru mieszkania. Wymień poszewki na jaśniejsze, kup świeże kwiaty i wprowadź wiosenny nastrój do każdego pomieszczenia. Możesz również zdecydować się na ustawienie wielkanocnych ozdób, które z pewnością wprowadzą Cię w dobry nastrój.