Prędzej czy później każdy z nas decyduje się na zmianę sposobu odżywiania. Niekiedy jest to impuls podjęty pod wpływem niedopinających się spodni, innym razem ma podłoże zdrowotne. Jednak niezależnie od tego, który z powyższych powodów zadecydował o chęci zmiany, postanowiliśmy Ci w tym pomóc. Poniżej stworzyliśmy mały poradnik dotyczący tego, jak chipsy zmienić na marchewkę i nie stracić przy tym chęci do życia.
Regularność
Tak samo jak w życiu, tak również w sposobie odżywiania systematyczność i regularność to podstawa. Najczęściej rekomenduje się spożywanie około 4-5 posiłków dziennie w 2-3- godzinnych odstępach. Poza tym pierwszy posiłek powinniśmy spożywać do 30 minut po przebudzeniu. Dzięki temu unikniemy późniejszego spadku glukozy we krwi, co w efekcie prowadzi nie tylko do spadku energii, ale również zwiększonego łaknienia na różne kaloryczne słodkości.
Zdrowe zamienniki
Wiele osób zapomina o tym, że zdrowe odżywianie to coś więcej niż jedzenie listka sałaty w ramach lunchu. Liczy się przede wszystkim różnorodność oraz regularność dostarczania naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dlatego, zamiast ubolewać nad tym, że do filmu nie zjesz kalorycznych czipsów, lepiej znajdź zdrowy i równie smaczny zamiennik. Zawsze możesz spróbować odtworzyć swoją ulubioną przekąskę w domowych warunkach w dodatku ze zdrowszych składników. Przygotuj sobie konkretny plan działania. Podczas zakupów zamiast słodyczy wybieraj owoce, które również zawierają cukier i dodatkowo są źródłem wielu witamin.
Planuj swoje posiłki
Jeśli planujesz wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe do swojego życia, musisz zacząć od odpowiedniego researchu. Do jedzenia należy podejść w sposób zadaniowy. Przed zakupami sporządź konkretną listę, która pozwoli Ci podążać za własnymi instrukcjami i nie dać się skusić na marketingowe pułapki czyhające przy stoiskach ze słodkościami. Przemyśl plan obiadów na najbliższy tydzień oraz zaopatrz się w przekąski. To właśnie drobne zagryzki, które spożywamy pomiędzy posiłkami, bywają zazwyczaj tymi najbardziej niezdrowymi. Dlatego lepiej zabezpieczyć się przed niepotrzebnymi cheat mealami.
Daj się ponieść wyobraźni
Przygotowując codzienne posiłki, często łapiemy się na tym, że w kółko używamy tych samych produktów. W związku z tym warto przyjrzeć się bestsellerom naszej kuchni i sprawdzić, czy niektórych produktów nie można zastąpić zdrowszymi alternatywami. Hit i niezastąpiony składnik wszystkich polskich dań, czyli ziemniaki, warto od czasu do czasu zamienić np. na ryż czy kasze. Makron pełen węglowodanów można czasami zastąpić jego warzywną wersją, którą z łatwością sami przygotujemy w domu. Świetnym i tanim rozwiązaniem jest np. makaron z cukinii.
Nie daj się oszukać
Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju produkty light to zazwyczaj jedynie tanie chwyty marketingowe, za którymi nie kryją się żadne wartości zdrowotne. Zamiast kupować „dietetyczne” jogurty postaw lepiej na jogurt naturalny czy grecki. Pamiętaj, odpowiednia alternatywa to podstawa zbilansowanej i zdrowej diety.