Jak założyć ogród i czerpać przyjemność z tworzenia?

Każdy z nas marzy o tym, aby po dniu pracy odpocząć w zaciszu zieleni, najlepiej w przydomowym ogrodzie. Aby tak było, najpierw trzeba tę oazę spokoju zaplanować i założyć. Co zrobić, by projektowanie ogrodu było przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem? Pamiętanie o kilku czynnikach, bardzo nam tę pracę ułatwi. Pamiętanie o kilku czynnikach, bardzo nam tę pracę ułatwi.

Jak założyć ogród i czerpać przyjemność z tworzenia?

Powtórka z geografii

Przeanalizowanie czynników geograficznych jest pierwszym i nieodzownym etapem zakładania ogrodu. W ten sposób określimy, jaki mamy rodzaj gleby: czy jest to ziemia piaszczysta, czy gliniasta, czy ma odczyn kwaśny, czy bardziej zasadowy. Odpowiedzi na te pytania są dość istotne, bo od tego, jakie mamy podłoże, zależy rodzaj roślin, które będą mogły z powodzeniem u nas rosnąć. Aby zbadać jakość i pH gleby nie musimy mieć specjalistycznych przyrządów. Żyzność uda nam się ocenić, przesypując ziemię przez palce. Zasadowość gleby można natomiast sprawdzić zwykłymi odczynnikami chemicznymi, które dostępne są w sklepach ogrodniczych.

Słońce i woda

Przed planowaniem ogrodu przyjrzyjmy się również, jak w tym miejscu operuje słońce: w jakich godzinach i gdzie jest najsłoneczniej, a gdzie światło nie dociera lub jest go niewiele. Zorientujemy się też, w których miejscach jest bardziej sucho i będą wymagały dodatkowego podlewania, a gdzie nie będzie to potrzebne. Te ważne informacje pozwolą nam, nie tylko wybrać odpowiednie rośliny, ale też zaplanować, gdzie będzie część wypoczynkowa w naszym ogrodzie.

Określenie preferencji

W kolejnej fazie zakładania ogrodów spróbujmy określić, jaką rolę ma on spełniać. Dużo lepiej zaplanujemy przestrzeń, gdy wiemy, co chcemy w niej robić i kto będzie z niej korzystał. Czy w moim ogrodzie będzie warzywnik, czy tylko rośliny ozdobne? Jaką część przeznaczę na rekreację i wypoczynek? Jak dużo czasu chcę poświęcać na pielęgnację nasadzeń? Odpowiedzi na te kilka pytań pomogą nam naszkicować wstępny plan wymarzonego ogrodu.

Przeczytaj również:  Farbowanie wełny – na czym polega?
Jak założyć ogród i czerpać przyjemność z tworzenia?


Ogród to żywa materia, ciągle wymaga naszego zainteresowania. Jeśli już na etapie planowania ogrodów przemyślimy, jakiemu celowi ma służyć, co możemy i co chcemy w nim posadzić, będzie powodem do dumy przez wiele lat. Proces zakładania ogrodu nie jest łatwym zadaniem, dlatego najczęściej warto jednak zdecydować się na usługi profesjonalisty.