Jak zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Mieszkania w blokach stały się czymś tak popularnym, że dla polskiej społeczności są już niemal kanonicze. Wygodne, w dobrej lokalizacji i za przystępną cenę – to typowe określenia, których używamy do ich opisu. Jednak nawet one nie są do końca idealne – główny problem stanowi metraż. Małe szafy, z których wypływają ubrania, kuchnia, w której można albo gotować, albo jeść – i to w różnym czasie, oraz garderoba, która robi też za pralnię. Właśnie dlatego poniżej przygotowaliśmy parę prostych rad, które pomogą Ci lepiej zorganizować niewielką przestrzeń.

Jak zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Jak okiełznać ubraniowego potwora

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie choćby względnego porządku w naszym mieszkaniu jest inwestycja w różnego rodzaju pudła. Jeśli od wielu lat borykasz się z małą szafą, a zimowe płaszcze spadają Ci na głowę nawet latem – to znak, że coś należy zmienić. Mówiąc o pudełkach, nie mamy na myśli brzydkich, szarych kartonów, które kojarzą nam się jedynie z przeprowadzką, ale coś dużo bardziej stylowego. Niemal w każdym sklepie z wyposażeniem domowym znajdziesz piękne kartony, w których będziesz mogła chować rzeczy nieprzydatne w danym sezonie. Pod koniec lata schowaj do nich sukienki, lekkie koszulki i spódnice i ciesz się przestrzenią w szafie. Poza tym świetnym rozwiązaniem są również stojaki na ubrania. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a postawione przy ścianie mogą za sowimi plecami chować np. suszarkę do prania. Pod ramą możesz również trzymać wspomniane kolorowe pudła, które w ten sposób nie zagracą przestrzeni.

Patrz w górę

W przypadku małych mieszkań, często zapominamy o tym, że poza podłogami i szafami dysponujemy również wysokością. Jeśli mimo małej przestrzeni jesteś ogromną zwolenniczką wszelkiego rodzaju ozdób, postaw na te zwisające z sufitu. Świetnym rozwiązaniem będą wiszące kwiaty, które dodadzą każdemu pomieszczeniu uroku i dodatkowo nie zajmą zbyt wiele miejsca. Dla fanów książek polecamy wysokie regały, które mogą ciągnąć się nawet przez całą długość pokoju. Szczególnie dobrze wyglądają te okalające np. łóżko lub telewizor.

Przeczytaj również:  Keramzyt budowlany. Jak ocieplić podłogę na gruncie?

Wysuwaj i składaj

Mimo że wysuwane meble nadal kojarzą nam się jedynie z niewygodnymi, składanymi łózkami z dzieciństwa, warto dać im drugą szansę. Wystarczy zainwestować w łóżko, które posiada wysuwaną szufladę, w której możemy przechowywać nie tylko dodatkowe pościele, ale również ręczniki, czy poduszki. W przypadku małej kuchni doskonałym rozwiązaniem będzie składany stół, który można przytwierdzić do ściany i w razie potrzeby złożyć. Dzięki temu zyskasz więcej przestrzeni do swobodnego poruszania się.

Przebuduj

Z pewnością nikt z nas nie jest fanem remontów, ale czasami drobne zmiany mogą naprawdę odmienić małą przestrzeń. Jeśli dysponujesz wysokim sufitem, być może warto pomyśleć o zainstalowaniu antresoli, dzięki której zyskasz dodatkowe miejsce. Poza tym przemyśl kwestię tymczasowych ścian lub rozsuwanych drzwi, które pomogą Ci zaoszczędzić nieco przestrzeni.