Jak zwiększyć zdolność kredytową

Większość osób starających się o kredyt – w szczególności wysoki – stawia sobie pytanie: jak zwiększyć zdolność kredytową. Wbrew powszechnej opinii jest kilka na to sposobów, które z pewnością pozwolą zdobyć większe zaufanie w oczach banku. W celu uzyskania większego prawdopodobieństwa uzyskania kredytu należy je stosować łącznie, oczywiście w miarę możliwości.

Zarobki

Uwzględniając nasze dochody, a jest to jedno z najważniejszych kryteriów wyliczania zdolności kredytowej, nie pomijajmy dodatkowych źródeł dochodu. Jeśli nasz budżet poza regularną pensją jest zasilany dochodami z umów cywilno-prawnych, dywidend, premii, tantiem lub innych legalnych źródeł warto je uwzględnić we wniosku. Większość banków będzie brała je pod uwagę, w szczególności, gdy wysokość dodatkowych dochodów będzie znaczna.

Spłata lub konsolidacja kredytów

Pamiętać należy, że każdy kredyt, nawet opiewający na niską kwotę jest informacją o nas jako kredytobiorcach. Nie uregulowane na czas raty, nawet bardzo niskie, będą działać na naszą niekorzyść. Jeśli to możliwe przed wnioskowaniem o kredyt powinniśmy spłacić wszystkie zobowiązania. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe powinniśmy pomyśleć o konsolidacji posiadanych kredytów, albo wydłużeniu okresu kredytowania, dzięki czemu uzyskamy niską ratę miesięczną. Niższa rata miesięczna to możliwość wykorzystania „zaoszczędzonych” w ten sposób środków na spłatę kolejnego kredytu o jaki się staramy.

Jak zwiększyć zdolność kredytową

Zamknięcie kart kredytowych

Karty kredytowe potencjalnie mogą w każdej chwili powiększyć nasze zadłużenie – nawet jeśli nie mają salda ujemnego – dlatego są one traktowane przez bank jako zobowiązanie i obniżają tym samym naszą zdolność kredytową. Dlatego najlepszym sposobem jest ich zamknięcie albo radykalne obniżenie kwoty dostępnych środków na karcie. Należy pamiętać, że na naszą zdolność kredytową mają wpływ nie tylko karty kredytowe posiadane w banku do którego składamy wniosek.

Wspólny kredyt

Współdzielenie kredytów – z partnerem/ką lub współmałżonkiem/ką – zdecydowanie podniesie nasze szanse na kredyt w oczach banku. Należy pamiętać, że najwyższą zdolność kredytową dla banków posiadają osoby w średnim wieku, zatrudnione na umowę o pracę, z kilkuletnim stażem w jednej firmie i relatywnie wysokimi dochodami netto. Sposobem na podniesienie zdolności kredytowej jest także zawarcie związku małżeńskiego. Małżonkowie uzyskają zdecydowanie wyższą ocenę niż nawet dobrze zarabiający singiel.

Przeczytaj również:  Jak na co dzień dbać o włosy?