Jestem alergikiem i chce mieć zwierzątko

Alergie bywają bardzo uciążliwe. Zwłaszcza wtedy kiedy chcemy mieć w domu jakieś zwierzątko. Kichanie i swędzenie oczu, a także kaszel. Są jednak takie gatunki, że może mieć je nawet osoba z uczuleniem. Zwierzątko z pewnością uczy odpowiedzialności ale równie odpowiedzialnie trzeba je wybrać.

Rybki

Niezawodnym zwierzakiem jeżeli chodzi o brak uczuleń są rybki. Tak samo jak o psa czy kota trzeba o nie zdać. Niestety nie można jej przytulić ale równie sprawnie można nauczyć się opieki i odpowiedzialności. Rybki przyzwyczajają się do ich właścicieli i potrafią ich rozpoznać. Trzeba pamiętać by regularnie wymieniać im wodę i przede wszystkim karmić. Do ich hodowli wystarczy średniej wielkości akwarium, filtr do wody, pokarm i czasami specjalna grzałka do wody. Mając glonojada wodę można wymieniać nieco rzadziej ale nie wolno z tego rezygnować dlatego, że może rozwinąć się pleśń.

Jestem alergikiem i chce mieć zwierzątko

Agama brodata

Dla fanów nieco egzotycznych zwierząt ta jaszczurka będzie idealna. Skóra jest pokryta łuskami. Gad szybko się oswaja i długo żyje. Ten rodzaj zwierząt nie ma ani sierści ani włosów. Unikamy wówczas reakcji alergicznych, które występują u innych zwierząt. Jest to jednak gatunek dla świadomych osób, dlatego, że tego rodzaju zwierzęta są często nosicielami salmonelli, dlatego odradza się je dzieciom a także kobietom w ciąży.

Kot rasy Sfinks

Jeżeli uwielbiasz koty i koniecznie chcesz go mieć, ale mimo wszystko masz alergię. Kot tej rasy nie ma tak silnych alergenów. Paradoksalnie jest miły w dotyku. Jest bezwłosy, a jego skóra w dotyku przypomina zamsz. Mają duży apetyt, którym rekompensują sobie utratę ciepła. Jest kotem wyłącznie domowym, nie powinno się go eksponować na działanie promieni słonecznych ponieważ może to skutkować poparzeniami a nawet nowotworem skóry.

Maltańczyk

To propozycja dla tych, którzy uwielbiają pieski i nie wyobrażają sobie życia bez nich. Jest to rasa, która nie ma sierści tylko włosy. Zwykle mają białe umaszczenie. Nadaje się do życia zarówno w mieszkaniu jak i domu z ogródkiem. Jest przyjazny dla dzieci i nie rośnie duży. Maksymalnie będzie ważył ok. 4 kg. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wszystko przenoszą bakterie i alergeny więc trzeba pamiętać, by regularnie dbać o jego czystość. Jest drobny i delikatny, więc mali alergicy będą bardzo zadowoleni.

Przeczytaj również:  Szybkie śniadania dla każdego

Pudel

Kudłaty czworonóg, który nie uczula. W testach na inteligencję zajął drugie miejsce. Można go uczyć wielu sztuczek. Rośnie dosyć duży więc poleca się go raczej do domów i ogródków niż ciasnych mieszkań.

Objawy alergii mogą występować w postaci kaszlu, kataru, kichania, swędzenia nosa i skóry, zmian zapalnych, duszności, spuchniętych i swędzących oczu. Można tego uniknąć wybierając zwierzątko, które alergicy teoretycznie mogą mieć. Zanim się zdecydujesz na nie warto zajrzeć do sklepu i rozeznać się w temacie. Jeżeli masz taką możliwość to sprawdź czy ktoś ze znajomych nie ma podobnego gatunku zwierzaka i jak się będziesz czuł w jego obecności. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że dane zwierze nas nie uczuli.