Malowanie frontów mebli kuchennych krok po kroku

Odnawianie mebli kuchennych, które najczęściej polega na pomalowaniu ich frontów, stało się na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo popularne. Nic w tym dziwnego! Dzięki kilku prostym czynnościom nawet posiadacze bardzo starych i brzydkich mebli mogą niskim kosztem całkowicie odmienić wygląd swojej kuchni. Jedyne co będzie potrzebne do wykonania tego zadnia, to farba do frontów mebli oraz pędzelek lub niewielki wałek.

Rysy, uszkodzenia i tłuste plamy to zaledwie kilka z możliwych problemów, z jakimi spotykasz się codziennie w swojej kuchni. Myślisz więc o kupnie nowych mebli, ale zdajesz sobie sprawę, że nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek? Na szczęście są inne sposoby! Jeśli Twoje meble kuchenne nie są bardzo zniszczone, to możesz je w tani sposób odnowić. Jak? Wystarczy, że kupisz odpowiednią farbę do mebli kuchennych.

Malowanie frontów mebli kuchennych krok po kroku

Jak przygotować meble do malowania?

Zanim przystąpisz do malowania frontów swoich mebli kuchennych, skontroluj stan półek, szuflad oraz frontów. Oceń poziom uszkodzeń i zadrapań. Ubytki w meblach możesz łatwo wypełnić specjalną masą. Jeśli rysy są powierzchowne, to możesz je zlikwidować za pomocą papieru ściernego. Na tym etapie możesz też wymienić zawiasy oraz prowadnice w szufladach.

Drugim krokiem, który musisz wykonać, jest odpowiednie przygotowanie mebli do malowania. Zdemontuj wszelkie uchwyty oraz gałki. Demontaż drzwiczek najczęściej nie jest konieczny, ale z pewnością ułatwi Ci prace. Na tym etapie powinieneś mieć już przygotowane zabezpieczenie podłogi, blatów oraz wszelkich innych elementów mebli, których nie chcesz pomalować. Możesz teraz przystąpić do zmatowienia powierzchni mebli. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na wygląd mebli, ale też na trwałość farby. Do wykonania tego zadania potrzebny Ci będzie papier ścierny. W pierwszej kolejności użyj papieru gruboziarnistego, a następnie zlikwiduj wszelkie zadziory i inne nierówności drobnoziarnistym papierem. Ten etap dotyczy zarówno mebli drewnianych, jak i tych okleinowych. W przypadku mebli z okleiny konieczne będzie zdarcie okleiny, jeśli nie jest ona w zbyt dobrym stanie.

Przeczytaj również:  Kiedy Ci za zimno...
Przygotowanie mebli do malowania

Jak pomalować fronty?

Do pomalowania mebli przyda Ci się pędzel lub wałek – ich wielkość dostosuj do własnych preferencji oraz do farby, którą masz zamiar pomalować fronty. Informacje na temat rodzaju i wielkości pędzla lub wałka oraz o warunkach malowania, ilości warstw oraz odstępie między malowaniami znajdziesz w karcie technicznej produktu. Jeśli wszelkie powyższe kroki masz już za sobą, to wystarczy, że dokładnie zmyjesz z frontów kurz i pył oraz usuniesz w miarę możliwości zatłuszczenia i możesz przystąpić do malowania swoich kuchennych mebli!

Malowanie mebli zacznij od tych trudno dostępnych miejsc i rogów. Następnie przejdź do malowania większych powierzchni. Pokrywaj fronty swoich mebli niewielką ilością farby, aby uniknąć nieestetycznych zacieków. Po wyschnięciu farby nałóż kolejną warstwę zgodnie z zaleceniami producentów.