Narty zjazdowe – jak kupić z głową i nie przepłacić

Kiedy za oknem mróz i brak śniegu szukamy go w górach. Piesze wędrówki, czyste powietrze i spokój otaczającej nas potęgi sprzyja korzystnie na zdrowie człowieka. Wielu właśnie zimą decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z nartami. Oprócz wybrania dobrej szkoły jazdy  trzeba zapatrzeć się w odpowiedni sprzęt. Czas na zakupy z głową.

Ubrania

Jednym z najważniejszych elementów jest ubiór. Musi być wygodny, ciepłu i ochronny. Odpowiednią termoregulację zapewnia bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć na zewnątrz. Dostaniesz ją w każdym sklepie z odzieżą sportową. Na nią zakładamy coś co będzie nas ogrzewać i ciepło wytworzone przez ciało magazynować. Najlepiej polar lub bluzę i cienkie wygodne spodnie. Na górę zakładamy kurtkę narciarską, spodnie i akcesoria ochronne, na przykład kominiarkę. Dzięki temu ani wiatr ani śnieg nie będzie nam straszny. Pamiętaj także o kasku, goglach, rękawiczkach i szaliku.

Deski

Narty powinny być dobrane do Twojej wagi i wzrostu. Dzięki temu nauka będzie, przynajmniej od strony technicznej łatwiejsza. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zjazdówkami to warto udać się do sklepu, gdzie fachowcy doradzą jaki model będzie najlepszym wyjściem na start. Błędem jest kupowanie czy zamawianie nart „bo kolega takie ma”. Jeżeli wiesz, że na stoku będziesz jedynie gościem, warto rozważyć kupno nart używanych albo korzystać z wypożyczalni. Nie są one oczywiście aż tak dobre ale zanim kupisz narty możesz przetestować te z wypożyczalni. Jeżeli złapiesz bakcyla i narciarstwo okaże się dla Ciebie sportem idealnym to bez żadnych obaw kupisz nowe deski.

Wiązania

Sama dobrze dobrana deska jeszcze nie gwarantuje bezpiecznej jazdy. Istotne jest wiązanie czyli element, który łączy deskę narty z butem. Prawidłowo dobrane powinno wypiąć się w odpowiednim momencie podczas upadku. By tak się stało muszą być dopasowane do wagi narciarza. Wtedy zapobiegniesz ewentualnym kontuzjom.

Przeczytaj również:  Jak zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Buty

Prawidłowo dobrane buty są równie istotnym l;elementem wyposażenia narciarza co deski i wiązania. Na pierwszy rzut oka but wdaje się niewygodny. By ocenić rozmiar buta ubieramy go na nogę i zapinamy wszystkie klamry. Stojąc w pozycji wyprostowanej but powinien być za ciasny. Stajemy z lekko ugiętymi kolanami. Golenie nóg powinny lekko dociskać języki butów. Dopiero wtedy prawidłowo można ocenić rozmiar. Nie kupuj za dużych butów, bo łatwiej o kontuzje, a stopie będzie w nich chłodniej.

Kije

Wiele osób ich używa jako podporę. Tak de facto służą do odpychania się od powierzchni śniegu. Dobieramy je na podstawie wzrostu. W sklepie kijek obracamy do góry nogami i łapiemy. Przedramię i ramię powinny tworzyć kąt prosty. Część, którą trzymasz i tak wbijasz w śnieg. Jeżeli kąt się zgadza to kijek jest dobrze dobrany.

Wybranie dobrego sprzętu narciarskiego nie musi być trudne. Najlepiej jak podczas zakupów będzie towarzyszył Ci ktoś doświadczony, albo poprosisz o pomoc sprzedawcę. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie podczas zimowego szaleństwa i jeździj z głową.