O czym pamiętać podczas produkcji sianokiszonki?

Przełom maja i czerwca oraz późniejsze miesiące letnie to dla rolników czas wzmożonej pracy. Jest to okres, w którym rozpoczynają się żniwa, od których zależy zarobek każdego gospodarza. Poniżej dowiesz się, jakich zasad należy przestrzegać podczas produkcji sianokiszonki, aby zapewnić jak najlepszy pokarm dla bydła mlecznego.

Garść faktów

Sianokiszonka to jedno z najcenniejszych źródeł paszy objętościowej dla bydła. Z tego względu jej ilość oraz jakość to czynniki w dużej mierze wpływające na sukces każdego hodowcy oraz zdrowotność zwierząt. Aby móc pochwalić się wysokiej jakości sianokiszonką, należy przestrzegać kilku zasad.

Terminowość

W przypadku rolników przestrzeganie terminów to zarazem jedno z najważniejszych, jak i najtrudniejszych zadań. W końcu nie możemy przegapić momentu zbioru, jednak niespodziewane zmiany pogody często szybko komplikują nasze plany. Jeśli chodzi o sianokiszonkę, pierwszy pokłos należy wykonać wtedy, gdy zauważamy, że nasze łąki zaczynają się kłosić. Wówczas zyskujemy pewność, że nasze zbiory będą odznaczać się nie tylko wysoką zawartością wszelkiego rodzaju składników mineralnych, białka i witamin, ale również będą chętnie pobierane przez zwierzęta.

Koszenie oraz suszenie

Wiele osób zapomina o tym, że również samo koszenie wpływa na jakość naszych zbiorów. Poza inwestycją w specjalistyczny i trwały sprzęt, należy pamiętać o tym, by nie kosić łąk zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Wówczas utrudnimy trawie regeneracje, co negatywnie wpłynie na dalszy rozwój łąki. Przechodząc już do samego suszenia, musimy pamiętać, że w przypadku, gdy do kiszenia zbiorów będzie nam służyć folia rolnicza, wtedy zawartość wody może wynosić do około 45%. Jeśli obawiasz się, że nadmiernie wysuszyłeś siano, możesz to sprawdzić za pomocą łamania źdźbła. Jeśli siano szybko i łatwo się złamie, być może ususzyłeś je za bardzo. Natomiast w celu dosuszenia roślin, warto zastosować przetrząsanie.

Kiszenie

To zdecydowanie najważniejszy etap całego procesu, ponieważ to właśnie od niego zależy powodzenie wcześniej wykonywanych czynności. Po pierwsze od skoszenia i osuszenia, aż do zakiszenia nie możemy zbyt długo czekać. Poza tym musimy również szczególną uwagę zwrócić na jakość zastosowanych materiałów. Ostatnimi czasy szczególną popularnością cieszy się folia do sianokiszonki 500 mm. Jest to optymalna grubość, która zabezpiecza baloty przed uszkodzeniami oraz przebiciem. Możesz również postawić na zastosowanie dwóch barw, dzięki czemu poszczególne zbiory będzie wyróżniać wybrana folia do sianokiszonki. Producent AgroWrap to w tym przypadku jeden z liderów na współczesnym rynku, który zapewnia szeroki wybór produktów w atrakcyjnych cenach.

Jak widać, wytworzenie wysokiej jakości sianokiszonki to nie lada wyzwanie. Jednak odpowiednia organizacja pracy oraz bezustanna obserwacja wyników sprawia, że jesteśmy w stanie osiągnąć w tej dziedzinie ogromny sukces, i tym samym zapewnić naszym zwierzętom zdrowy oraz smaczny pokarm.