Przygotuj ogród na zimę

Przygotuj ogród na zimę

Niewątpliwie zima nadchodzi. Jest to pora roku nieco odmienna od innych, szczególnie dla roślin, które muszą odnaleźć się w często zamarzniętej ziemi. Pomóż swoim roślinom ogrodowym przetrwać ten czas, odpowiednio przygotowując ogród na nadejście zimy. Podpowiadamy, jakie pozycje powinny znaleźć się na liście rzeczy do zrobienia przed nadchodzącą zimą.

Zabezpiecz rośliny

Odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimą to jedna z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić. Jeśli uprawiasz jakieś kwiaty w pojemnikach, pamiętaj, że wymagają one zimowania w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura nieprzekraczająca dziesięciu stopni Celsjusza – może to być na przykład garaż czy piwnica. Byliny okryj stroiszem lub trocinami, zaś glebę wokół roślin zimnolubnych wystarczy okryć odrobiną kory drzewnej. Tekturowe kartony lub specjalna folia będą przydatne przy osłanianiu wrażliwszych drzew i krzewów. Warto również zadbać o trawnik, który czeka trudne zadanie – przetrwanie zimy i dalsze piękne prezentowanie się na wiosnę. W tym celu zetnij go i nawieź odpowiednim nawozem, który z pewnością znajdziesz na stronie https://stonesgarden.pl/. Kiedy uda Ci się skosić trawę, wyrwać chwasty i zebrać plony, z powodzeniem możesz stworzyć kompostownik, który posłuży Ci jako naturalny nawóz dla roślin.

Oczko wodne

Oczko wodne powinno być odpowiednio przygotowane na nadejście zimy. Wyciągnij z niego opadłe liście (mogą zacząć gnić), zdemontuj wszelkie pompy i lampy, które się w nim znajdują, a nie są mrozoodporne. Posiadasz pływające rośliny? Odłów je i umieść w specjalnym akwarium. Warto również wyłowić z niego ryby i pozwolić im przezimować w odpowiednio ciepłym pomieszczeniu. Wypuść wodę z oczka, unikając jej zamarznięcia.

Co ze sprzętem ogrodowym?

Wiele osób zapomina o tym, że sprzęt ogrodowy także musi zostać odpowiednio przygotowany do zimy. Drewniane lub metalowe meble ogrodowe w wyniku zetknięcia się z opadam deszczu czy śniegu, zimnym wiatrem oraz niską temperaturą z pewnością się zniszczą. Ta sama zasada dotyczy między innymi kosiarek czy pilarek. Jeśli zależy Ci na tym, żeby przetrwały zimę, najlepiej będzie jeśli schowasz je do szopy lub garażu. Drewniane meble możesz ewentualnie pokryć grubą warstwą substancji, która skutecznie zabezpieczy elementy przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj również:  Farbowanie wełny – na czym polega?

Nadejście zimy to dla roślin trudna sprawa.  Postaraj się przygotować je jak najlepiej do tego momentu, zabezpieczając je specjalnymi produktami, bądź chowając je na zimowy czas do cieplejszych pomieszczeń. Z pewnością podziękują Ci wiosną.