Samodzielne projektowanie ogrodu nie musi być trudne

Ogród, szczególnie wiosną, to jeden z ważniejszych estetycznie elementów każdego domu. Szczególnie w tym okresie budzi się w nas chęć stworzenia nie tylko pięknej, ale przede wszystkim estetycznej wizytówki naszego domu. Można pokusić się o samodzielne przygotowanie całego przedsięwzięcia, wystarczy tylko przestrzegać kilku rad.

Program komputerowy, czy tradycyjny papier?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być trudna do jednoznacznego udzielenia. Jest to przede wszystkim kwestia wielkości naszego ogrodu i budżetu, którym dysponujemy. Projektowanie ogrodów możliwe jest na rysunku technicznym lub mniej profesjonalnym szkicu, który to uwzględni wielkość i planowanych lub obecnych ścieżek, altan i innych budynków. Jeśli dysponujemy natomiast większym ogrodem, mamy o wiele większe aspiracje i przede wszystkim budżet, to pomoc odpowiedniego programu lub specjalisty może okazać się konieczna. Konsultacja w tym przypadku ogranicza się do pomiarów i wprowadzenia danych do komputera lub też zamówienia usługi i oczekiwanie na przyjazd fachowca. Czasami można również przesłać dokumentację fotograficzną i pomiary e-mailowo.

Samodzielne projektowanie ogrodu nie musi być trudne

W jaki sposób samodzielnie zaprojektować ogród?

Jeśli korzystamy z programu komputerowego, to możemy zwykle zaimportować do niego obiekty obecne w sprzedaży w popularnych sieciach marketów budowlanych i nie tylko. Również szkółki z drzewkami oferują standardowe wymiary. Dlatego też projektowanie przy nawet niższym budżecie na produkty, jest możliwe do wykonania.

W przypadku projektów na kartce natomiast samodzielnie opracować musimy skalę, jednak nie jest to niemożliwe w praktycznym wykonaniu. Jedyne, co nas w tym przypadku ogranicza to staranność rysunku i konieczność skalowania. Jednak kiedy nasadzeń i rozmieszczenia dokonujemy osobiście, to rysunek może mieć charakter poglądowy i być tylko kierunkiem prac. Wtedy będzie nam jeszcze łatwiej.

Samodzielne projektowanie ogrodu nie musi być trudne

Jak widać zakładanie ogrodów może nie należy do najtrudniejszych zadań, jakie może przed sobą postawić miłośnik ogrodnictwa, ale z pewnością wiąże się z wieloma wyzwaniami. Podczas wykonywania tego zadania można popełnić wiele błędów, dlatego czasami warto jednak zdecydować się na usługi specjalisty, dzięki któremu unikniesz znacznej większości wspomnianych błędów.

Przeczytaj również:  Jazda na rolkach – niekonwencjonalna forma fitnessu